Putovanje sa ljubimcem može biti zabavno i ispunjavajuće iskustvo, ali zahteva dobru pripremu kako bi sve prošlo glatko. Evo nekoliko saveta kako da se pripremite i šta treba da ponesete za putivanje sa vašim ljubimcem.
1. Planiranje i priprema
Istražite destinaciju na koju putujete: Raspitajte se o smeštaju, restoranima i aktivnostima koje prihvataju ljubimce.
Proverite sve neophodne procedure za putovanje van granica naše zemlje: Kada planirate putovanje sa svojim ljubimcem, veoma je važno znati sve neophodne procedure i dokumentaciju kako biste bez problema prešli granicu. Evo šta vam je potrebno u zavisnosti od destinacije:
Putovanje u okolne zemlje (van EU) - Crna Gora, Makedonija, Bosna i Hercegovina, SAD, Rusija:
• Čipovanje: Pas ili mačka moraju biti čipovani.
• Pasoš: Ljubimac mora imati važeći pasoš.
• Vakcinacija protiv Besnila: Ljubimac mora biti vakcinisan protiv besnila i ne sme proći više od godinu dana od poslednje vakcinacije.
• Potvrda o zdravstvenom Stanju: Ovu potvrdu izdaje veterinar i važi 48 sati od trenutka izdavanja do prelaska granice.
Putovanje u zemlje Evropske Unije:
• Čipovanje: Pas ili mačka moraju biti čipovani.
• Pasoš: Ljubimac mora imati važeći pasoš.
• Vakcinacija protiv Besnila: Ljubimac mora biti vakcinisan protiv besnila i ne sme proći više od godinu dana od poslednje vakcinacije.
• Titar Antitela na Besnilo: Ovaj dokument potvrđuje da ljubimac ima dovoljan nivo antitela (više od 0,5 I.U/ml). Izdaje ga Pasterov zavod Novi Sad u saradnji sa akreditovanim veterinarskim ambulantama i laboratorijama.
- Uzimanje Uzorka Krvi: Krv se uzima najmanje 30 dana nakon vakcinacije protiv besnila. Rezultat testa stiže za 7-10 dana.
- Čekanje: Nakon pozitivnog testa, ljubimac ne sme putovati naredna 3 meseca od datuma uzorkovanja krvi.
• Potvrda o Zdravstvenom stanju: Ovu potvrdu izdaje veterinar.
• Sertifikat o putovanju: Sertifikat izdaje Ministarstvo poljoprivrede - Uprava za Veterinu, uz svu važeću dokumentaciju.
Putovanje u druge Zemlje (npr. Australija, Azijske Zemlje):
• Posebna Pravila: Pravila se razlikuju od zemlje do zemlje. Najbolje je kontaktirati ambasadu zemlje u koju planirate putovanje za sve potrebne informacije.
Navikavanje na transport: Ako vaš ljubimac nije naviknut na putovanja, počnite sa kratkim vožnjama kako biste ga prilagodili na vožnju kolima ili boravak u transportnoj torbi. Povežite vožnju sa pozitivnim iskustvima kao što su odlazak u park ili davanje poslastica.
Šetnja: Pre vožnje izvedite psa u dugu šetnju ili se igrajte s njim kako bi potrošio energiju i bio umorniji tokom vožnje.
2. Pakovanje potrepština
Hrana i voda: Ponesite dovoljno hrane i poslastica za celu putovanje i boravak, kao i posude za hranu i vodu. Ne zaboravite flaširanu vodu ako putujete na duže staze.
Lekovi: Ako Vaš ljubimac uzima lekove ili neke dodatke hrani (suplemente) ponesite ih u originalnom pakovanju sa uputstvima. Takođe, ponesite sredstva za prvu pomoć, ukoliko ih imate.
Igračke i ćebad: Omiljene igračke i ćebad vašeg ljubimca mogu pomoći da se oseća sigurnije i opuštenije tokom putovanja.
Proizvodi za higijenu: Ponesite kese za otpad, pesak za mačke ukoliko vodite mačku, kao i vlažne maramice, sredstva za čišćenje, šampone i sl.
3. Bezbednost na putu
Transporter ili kratki povodac za automobil: Koristite transporter ili torbu za male ljubimce ili kratki povodac za automobil za veće pse kako biste osigurali njihovu bezbednost u vozilu.
Saveti za smirenje tokom vožnje i transporta: Ako će put do odredišta trajati duže i ako vožnja izaziva stres za Vašeg prijatelja, bilo bi dobro da mu date neki praparat za smirenje kako bi sve proteklo u najboljem redu, naravno u konsultaciji sa Vašim veterinarom.
Vet Anima nudi različite preparate za smirenje pasa i preparate za smirenje mačaka koji vašem ljubimcu mogu pomoći da prebrode stresne situacije.
Pre polaska sprejom za smirenje možete poprskati transporter ili krevet u kome vaš ljubimac boravi tokom putovanja,a ukoliko odlučite da koristite ogrlicu za smirenje pasa ili ogrlicu za smirenje mačaka, obavezno je stavite na vreme kako bi delovala tokom putovanja. Ono što nikako ne treba koristiti u takvim situacijama su sredstva za smirenje i lekovi za opuštanje namenjeni ljudima, kako ne bi došlo do neočekivanih neželjenih efekata i ozbiljnih posledica. Pored problema zbog pogrešnog doziranja, mogu se javiti i neke nuspojave kao što su poremećaji koordinacije, previše sna ili mučnina, ali može imati i potpuno suprotan efekat, pa možete izazvati još veće uzbuđenje ili strah.
Putovanje avionom: Ukoliko putujete avionom kontaktirajte avio-kompaniju sa kojom planirate let jer transport avionom zavisi da li avio-kompanija vrši prevoz kućnih ljubimaca ili ne, kao i od veličine i težine/težine psa/mačke. U tom slučaju morate obezbediti neophodan transporter propisanih veličina. Ukoliko životinja ne teži više od 8 kilograma može se voziti u putničkom delu aviona. Ako ipak prelazi tu težinu za njih je pripremljeno mesto u prtljažniku aviona.
Redovne pauze: Ako putujete kolima, pravite redovne pauze kako bi vaš ljubimac mogao da se protegne, obavi nuždu i popije vodu.
Nikada ne ostavljajte ljubimca samog u vozilu: Automobili se brzo zagrevaju ili hlade, što može biti opasno za vašeg ljubimca. Uvek ih vodite sa sobom kada napuštate vozilo.
Poznati miris: Stavite komad svoje odeće na sedište da bi ljubimac osećao Vaš miris i osećao se sigurnije.
4. Prilagođavanje na novo okruženje
Upoznavanje sa novim mestom: Kada stignete na destinaciju, dozvolite svom ljubimcu da istraži novo okruženje. Postavite njihove stvari (igračke, krevet, posude) u novi smeštaj kako bi se osećali kao kod kuće.
Rutina: Pokušajte da zadržite rutinu hranjenja i šetnji koliko god je moguće kako biste smanjili stres kod Vašeg ljubimca.
5. Hitni kontakti
Lokalni Veterinari: Istražite i zapišite kontakte lokalnih veterinara na destinaciji gde se nalazite, u slučaju da Vašem ljubimcu zatreba medicinska pomoć.
Osiguranje za ljubimce: Razmislite o osiguranju za ljubimce koje pokriva hitne slučajeve tokom putovanja.
Putovanje sa vašim ljubimcem može biti predivno iskustvo ako ste dobro pripremljeni. Ključ je u detaljnom planiranju, pakovanju neophodnih stvari i osiguravanju bezbednosti Vašeg ljubimca. Pravilna priprema i informisanje su ključni za sigurno i bezbedno putovanje vašeg ljubimca. Uvek unapred istražite sve potrebne zahteve kako biste izbegli stres i omogućili vašem ljubimcu udobno i bezbedno putovanje.Tako ćete svi zajedno uživati u avanturi!