31.7.2024.

Zbogom dosadnim krpeljima i buvama kod mačaka! Kako?

Šta su spoljni paraziti kod mačaka?
Spoljni paraziti su organizmi koji žive na koži ili u krznu mačaka, hraneći se njihovom krvlju ili tkivima. Najčešći spoljni paraziti uključuju buve, krpelje, grinje i vaši. Ovi paraziti mogu izazvati iritaciju, nelagodnost i zdravstvene probleme kod mačaka. Preventivne mere i pravovremeno lečenje su ključni za održavanje zdravlja i dobrobiti mačaka. Opasnost od spoljnih parazita traje cele godine, ali sa dolaskom sezone njihove pojačane aktivnosti (mart – novembar) opasnost od uboda i bolesti koje prenose je još veća. Zato se morate pobrinuti da svog ljubimca zaštitite tokom cele godine, a posebno u sezoni njihove pojačane aktivnosti!

Kako se leče?
Lečenje spoljnih parazita kod mačaka zavisi od vrste parazita i težine infestacije. Može uključivati upotrebu antiparazitskih preparata kao što su antiparazitske ogrlice, spot-on praparata i sprejeva koji se primenjuju lokalno na koži, tableta protiv parazita, šampona. U nekim slučajevima može biti potrebno dodatno lečenje, kao što su antibiotici ili antiinflamatorni lekovi, kako bi se rešile komplikacije izazvane infestacijom.

Vrste spoljnih parazita kod mačaka
Buve: Male, bezkrilati insekti koji izazivaju svrab, iritaciju kože i alergijske reakcije. Vidljive su na krznu i mogu ostaviti crne tačkice (fekalije buva) nalik biberu.
Krpelji: Paraziti koji se pričvršćuju za kožu mačke i hrane se krvlju. Mogu preneti razne bolesti i izazvati iritaciju kože. Pronalaze se u travnatim ili šumskim područjima i mogu izgledati kao mali, tamni ili natečeni čvorići na koži mačke.
Ušne grinje: Sitni paraziti koji žive u ušnim kanalima mačaka. Ušne grinje mogu izazvati blagu iritaciju ili dovesti do neprekidnog češanja i trešenja glave, a ponekad izazivaju i taloženje gustog ušnog voska i tamnih otpadaka koji ispadaju iz ušiju.
Grinje: Mikroskopski paraziti koji se ukopavaju u kožu mačke, izazivajući šugu. Različite vrste, uključujući Sarcoptes i Demodex, mogu izazvati gubitak dlake, svrab, crvenilo i infekcije kože.
Vaši: Mali insekti koji infestiraju krzno mačke, posebno na mestima sa gustom dlakom. Izazivaju svrab, gubitak dlake i iritaciju kože. Vidljive su pri detaljnom pregledu, a njihova jaja (gnjide) mogu biti pričvršćena za dlake.

Uzroci spoljnih parazita kod mačaka
Kontakt sa zaraženim životinjama: Direktan kontakt sa drugim zaraženim životinjama, kao što su lutalice, divlje mačke ili divlje životinje, može dovesti do infestacije. Paraziti se mogu preneti tokom fizičkog kontakta ili deljenja istog prostora.
Izloženost: Spoljna okruženja, kao što su travnate površine, bašte i šumoviti predeli, pružaju mnoge prilike za kontakt sa parazitima. Mačke koje istražuju ili love na otvorenom izložene su većem riziku od infestacije.
Loša higijena i nega: Mačke koje se ne neguju redovno ili imaju loše higijenske navike mogu biti podložnije spoljnim parazitima. Redovno negovanje pomaže u uklanjanju neželjenih gostiju iz krzna.
Zajednički prostori: Mačke koje žive u domaćinstvima sa više mačaka, skloništima ili odgajivačnicama imaju veću šansu za izloženost parazitima. Ako jedna mačka postane zaražena, infestacija se može brzo proširiti.
Nedostatak preventivnih mera: Bez redovnog sprovođenje preventivnih mera, kao što su korišćenje antiparazitskih preparata mačke postaju veoma podložne infestacijama.

Najčešći simptomi spoljašnjih parazita kod mačaka su:
Prekomerno češanje ili lizanje: Intenzivan svrab često je jasan znak problema.
Gubitak dlake ili proređivanje krzna: Paraziti mogu izazvati gubitak dlake i iritaciju kože.
Crvenilo i oticanje kože: Prisustvo parazita može izazvati upalne reakcije.
Lezije ili rane na koži: Infestacije mogu dovesti do rana na koži.
Vidljivi paraziti: Prisustvo buva, krpelja ili drugih parazita može biti vidljivo na površini kože.
Promene u ponašanju: Nelagodnost može dovesti do promene u ponašanju mačke.

Lečenje spoljnih parazita kod mačaka
Topikalni tretmani (Spot-on preparati i sprejevi): Često se koriste za lečenje i prevencija buva, krpelja i grinja. Ovi proizvodi se nanose direktno na kožu mačke i deluju uništavajući ili odbijajući parazite. Naša preporuka su preparati: SELEHOLD antiparazitska ampula, Fypryst COMBO, Fypryst, Effipro, Fipromed. Ovi preparati uglavnom se ne mogu  primenjivati na mačićima mlađim od 8 nedelja ili kod onih sa telesnom masom manjom od 1 kg. Mačići od 2 dana starosti mogu se na primer bezbedno tretirati sa Fypryst sprejom za kožu.
Oralni tretmani (tablete): U određenim slučajevima, oralni lekovi se preporučuju za lečenje spoljnih parazita. Ovi lekovi deluju sistemski, cirkulišući u krvotoku mačke, kako deluje na prime Prazimec C.
Ogrlice protiv parazita: Ogrlice koje polako oslobađaju insekticide ili akaricide pružaju dugotrajnu zaštitu, kao što je Foresto, koji štite vašeg ljubimca do 8 meseci.
Antiparazitski  šamponi: Specijalni šamponi  mogu takođe da se koriste za uklanjanje parazita, a naša preporuka su: Fresh&Clean univerzalni antiparazitski šampon i BEAPHAR Dimethicare antiparazitski šampon za pse i mačke.
Prirodna sredstva protiv krpelja i buva:  Želite samo najbolje za svoje kućne ljubimce. Zbog toga i u borbi protiv parazita postaju sve popularnija prirodna, esencijalna ulja kao što su geraniol, pepermintovo ulje, ulje cimeta, ulje karanfilića, ulje timijana, ili sredstva na bazi dimetikona. Naša preporuka su preparati: Paws&Paws BioSpot Natural i PAWS&PAWS BioSpot Cleaner
Održavanje higijene prostora: Čišćenje i dezinfekcija životnog prostora mačke, kao i pranje posteljine, mogu pomoći u suzbijanju parazita, a za prostorije možete koristiti i neke od praparata kao što su Pancid Turbo .

U veterinarskoj apoteci Vet Anima možete naći veliki izbor antiparazitskih sredstava za mačke i naravno uvek možete dobiti koristan savet veterinara.

Prevencija spoljnih parazita kod mačaka
Redovno negovanje: Redovno četkanje i pregledanje krzna i dlake vašeg ljubimca.
Čisto okruženje: Održavanje čistoće u životnom prostoru.
Antiparazitska sredstva: Korišćenje proizvoda protiv buva i krpelja i ostalih spoljašnjih parazita tokom cele godine
Izbegavanje kontakta sa zaraženim životinjama: Ograničavanje kontakta sa lutalicama i divljim životinjama.
Dobra higijena: Pranje ruku posle kontakta sa zaraženim životinjama.
Redovni pregledi: Redovno pregledi mačke na prisustvo parazita i po potrebi pregled kod veterinara.

Kad štitiš ljubimca, štitiš i sebe. Koristi zaštitu tokom cele godine jer zaštićen i zdrav ljubimac je srećan ljubimac!